Od 1 października br. importerzy są zobowiązani do składania sprawozdań za III kwartał 2024 r. na danych rzeczywistych. Jeżeli importer wprowadził do obrotu towary objęte mechanizmem CBAM, zobowiązany jest aby do końca października 2024 roku złożyć raport CBAM.

Co podlega pod raport CBAM?
Czego dotyczy mechanizm CBAM?

Mechanizm CBAM obejmuje między innymi:

Dla III kwartału 2024 r., dla którego możliwość składania sprawozdania rozpoczyna się 1 października br., określenie emisji wbudowanej dla towarów CBAM dopuszczanych do obrotu w tym kwartale, oblicza się przy użyciu danych rzeczywistych zgodnie z metodami obliczeniowymi określonymi w Rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/1773 z dnia 17 sierpnia 2023 r. ustanawiającym zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 w odniesieniu do obowiązków sprawozdawczych do celów mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 w okresie przejściowym.

Każdy zgłaszający objęty obowiązkiem sprawozdawczym dostarcza w sprawozdaniach CBAM następujące informacje tak jak są one wymienione w załączniku I (Tabela 2) do powyższego rozporządzenia.

Należy mieć na uwadze, że zgłaszający sprawozdanie CBAM zobowiązany jest podjąć niezbędne działania, czyli wszelkie możliwe wysiłki, aby uzyskać rzeczywiste wskaźniki emisji od swoich dostawców/producentów towarów CBAM.

Jeśli zgłaszający nie uzyska danych rzeczywistych na moment wprowadzania sprawozdania CBAM, w sprawozdaniu należy wskazać przyczynę braku danych rzeczywistych oraz należy dołączyć dokumenty świadczące o podjęciu wszelkich działań zmierzających do pozyskania danych.

Drogi przedsiębiorco, zastanawiasz się czy Twój towar podlega pod CBAM?
Na wszystkie te pytania odpowiedzą doradcy TSL Silesia.

Zapraszamy do współpracy w zakresie mechanizmu CBAM!