Od tego dnia nadzorem z mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowym (Dz.U z 2022 r poz. 178) objęto monitoringiem przywóz i przewóz przez terytorium Polski „odpadów”
Pojęcie odpadów przepisy ustawy SENT, wiążą z definicją odpadów zawartą w krajowej ustawie o odpadach. W ten sposób podmioty gospodarcze działające w obszarze recyklingu odpadów, ich składowania , magazynowania , przerobu i odzyskiwania surowców stały się w dużej części adresatami postanowień ustawy o monitorowaniu przewozu i obrotu towarami.
Nie przesłanie zgłoszenia transportu odpadów do specjalnego rejestru Ministerstwa Finansów, nieprawidłowości i niezgodności ze stanem faktycznym informacji zawartych w treści zgłoszenia , niedopełnienie obowiązków niezwłocznej aktualizacji informacji w zgłoszeniu, niesprawność obowiązkowych geolokalizatorów, czy też nie wykonanie innych obowiązków w określonym horyzoncie czasowym- może skutkować nałożeniem sankcji finansowych . Wymiar kar pieniężnych i kar grzywny przewidzianych w wystawie SENT jest dotkliwy i uzależniony od stwierdzonych przez organy kontrolne nieprawidłowości . Wysokość kar pieniężnych wynosi od 10.000PLN ,poprzez karę w wys. 46% wartości towaru nie mniej niż 20 000 PLN kończąc na karze w kwocie 100 000 PLN. Kary grzywny wymierzane mandatem stosowane są w wymiarze od 5000- 7000 PLN
Proponujemy Państwu usługę doradczo-konsultacyjną dedykowaną dla podmiotów zajmujących się gospodarka odpadami . W trakcie konsultacji prowadzonych przez ekspertów rozstrzygniemy czy Państwa podlega pod reżimy SENTB , znajdziemy rozwiązanie konkretnych problemów , rozwiejemy wątpliwości dotyczące stosowania przepisów SENT do odpadów, oraz wyjaśnimy wszelkie aspekty użycia tych regulacji w codziennej działalności Państwa przedsiębiorstw.