Proces Zniszczenia jako Uszlachetnianie Czynne

W sytuacji braku możliwości objęcia towaru czasowo składowanego procedurą dopuszczenia lub procedurą wywozu poza granice RP o których mowa powyżej ,  jedynym rozwiązaniem regulującym stan prawny towaru jest jego „ zniszczenie” .

Zniszczenie towaru w rozumieniu przepisów UKC jest jedną z dopuszczalnych procesów przetwarzania które mogą być zastosowane wobec towarów nieunijnych  w procedurze uszlachetnienia . Jeśli w wyniku tak pojętego przetwarzania dojdzie do całkowitego ( bezodpadowego) zutylizowania – sytuacja prawna zostanie uregulowana a obowiązki nałożone przez regulacje celne – wypełnione .

Z kolei objęcie procedurą uszlachetnienie czynnego jako tzw.  procedurą specjalną – wymaga uzyskania zgody organu celnego – w formie decyzji wydawanej na pisemny  wniosek organizatora przetwarzania . Wniosek  o wydanie stosowanego pozwolenia winien zostać złożony na formularzu określonym w przepisach wykonawczych do UKC .

Formularz musi zawierać wszystkie informacje dotyczące towaru , jego identyfikacji, ilości  , wartości itp. ,  jego sytuacji prawnej , miejsca wykonania oraz adresu przedsiębiorstwa przetwarzającego ,  przewidywanych procesów przetwórczych,  ich specyfiki , ilości możliwych powstałych odpadów i innych danych  niezbędnych organowi  do podjęcia decyzji.

Do wniosku należy załączyć szereg dokumentów zarówno dotyczących towaru jak i uprawdopodabniających deklarowane we wniosku informacje o technologicznych aspektach uszlachetnienia .

W wydanej decyzji organ celny zawrze ustalenia dotyczące warunków użycia wnioskowanej procedury i wymogi szczególne  które będą musiały być zastosowane w czasie przewozu do miejsca utylizacji , w  trakcie  uszlachetniania oraz podczas rozliczania skończonej procedury.

Świadczymy usługę zniszczenia celnego, zapraszamy do współpracy.